rugby naživo

26. října 2009 v 12:24 | Vendy |  zážitky co stojí za zmínku
Včera jsem měla osobní premiéru. Poprvé v životě jsem viděla hrát rugby. Na mojí žádost, jsme totiž s mojí novou host-rodinkou vyrazili na stadion. Když jsem totiž dorazila poprvé na tělák, koukala jsem na rugby jako vyoraná myš, chtěla jsem to trochu poznat.
Byla to tedy akce blesk, na stadion jsme jeli naslepo, bez lístků, nebylo tedy jistě, jestli se tam vůbec dostaneme, ale Marc (host-taťka) tvrdil, že zrovna hrají dva nejlepší týmy z Aveyronu (kraje), Rodez vs. Decazeville. Na stadion jsme se dostali a dokonce jsme si i sedli, pár míst tam ještě bylo, ale dvě hlavní tribuny byly naprosto plné. To je něco, co se na českém fotbalu nikdy nevidí. A to prý Rodez je více na fotbal než na rugby.
Takže k zápasu. Jelikož pravidla moc neznám, v průběhu mi je Marc trochu vysvětloval, ale nemyslím se, že mi stihl říct všechno, navíc, on je víc přes ten fotbal. Hraje se 15 na 15 a zápas trvá dvakrát 40 minut, ale po každé polovině se pár minut přidává za prostoje. Účelem hry je prohodit šišatej míč prostorem mezi dvěmi vysokými tyčemi. V prohození se protihráči snaží zabránit tím, že vás prostě naberou/srazí/podkosí nebo jinak dostanou na zem. To se tam pak udělá velká hromada lidí, ze které čouhaj nohy, zadky a sem tam i hlava. Po takovéhle hromadě nejčastěji přicházelo na řadu přetlačování družstev, 8 na 8, prostě se hráči obejmou kolem ramen a snaží se co nejsilněji tlačit na druhé družstvo, pak se někde z pod nich vykutálí míč a hra pokračuje. Jedno z nejdůležitějších pravidel, které jsem postřehla už ve škole je, že se nesmí přihrávat dopředu, jenom za sebe, když někdo chce přihrát před sebe, musí ten míč vykopnout, ale jelikož je šišatej, připadalo mi, že to občas lítalo naprosto nesmyslným směrem.
Co se mě zaujalo poměrně hodně, bylo házení autů. Teda, ani ne tolik házení, jako spíš to následné chytání míče. Je tu z toho i jedna fotka. Jeden hráč z týmu byl vždy vyzvednut pár spoluhráči do vzduchu aby chytil balon, potom již klasicky následovala hromada těl na sobě.
Tolik tedy naprosto neodborné, ale zaujaté (fakt mě bavilo se na ten zápas koukat) zhodnocení rugby. Jo a mimochodem, Rodez vyhrálo 15:12, hohoooo.


aut

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vertchik | Web | 26. října 2009 v 17:35 | Reagovat

ty jo, vypadá to zajímavě... a docela i složetě :-D

2 Brácha | Web | 30. října 2009 v 0:16 | Reagovat

americkej football je lepší :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama