Listopad 2009

chřipkománie

19. listopadu 2009 v 19:35 | Vendy |  jak se mi tu žije
Všimla jsem si toho hned při nástupu do školy. Všichni tu mají strach z mexické/prasečí/H1N1/A chřipky. Přišlo mi to divné. Jasně, u nás se o tom také mluvilo, ale ne v takovém množství. Tady všichni opakují, jak je to nebezpečně a že ve světě a ve Francii je to hotová pandemie. Nevím co na tom je pravdy, nějaká čísla jsem nezkoumala už hodně dlouho. Ale čím si jistá jsem je to, že pokud tady někdo tu obávanou "la grippe A" opravdu má, dost často o tom ani vědět nemusí. Testy prý stojí okolo 200€, no kdo by to chtěl platit. Navíc mám pořád na paměti slova rodičů, že to vlastně není o nic moc horší chřipka než ta naše "normální". Jen je to něco nového. Nicméně nám na začátku roku všem strčili do ruky letáčky, jak si máme po použití záchodu a před jídlem umývat ručičky a po použití papírového kapesníku ho vyhodit do koše (kdyby vás to někoho napadlo, hlavně si ho nepřipíchávejte na nástěnku). Přišlo mi to jako rady docela zbytečné, ruce si myji automaticky a papíráky vyhazuji, no a že nemám prskat na ostatní, to mi slušné vychování nedovolí. Tak jsem pořád nezjistila, co je v těch radách tak průlomového, že z nich jsou i plakáty ve škole.


Vlevo je obyč chřipka a vpravo
ta A.


Po nějaké době přišel podzim, tradiční období nastydnutí a také chřipek. Dokonce i já, téměř pořád zdravá, jsem jednu malou někde ulovila. V pátek jsme se ve třídě smáli, že v pondělí nás bude 5 (v pátek nás bylo 16). Počtem jsme se netrefili, ale rozhodně těch lidí bylo hodně, včetně mě. V úterý to byla čtvrtina, třetina (?) školy. Takže hurááá, máme chřipkové prázdniny. Tvrdili, že z jiných důvodů než je chřipka A školu nezavřou. Ne? A co teď? Nikdo vlastně ani neví, jestli to bylo z důvodu přehnaných absencí, nebo jestli někdo fakt tu mexickou chřipku dostal. Každopádně škola se otevírá v pondělí a už nám nic nepomůže se jí vyhnout. Možná.
Co takhle epidemie angíny????

jak se dostat do jídelny a najíst se tam...

11. listopadu 2009 v 22:55 | Vendy |  klášterní škola
Takže jak to vlastně chodí se snídaní, obědem a večeří ve škole. Já vim, pořád jídlo, jako bych nic jiného neměla na práci.
Začněme snídaní. Já osobně tam dorážim jako jedna z prvních, kolem čtvrt na 8, je to dáno budíčkem na intru, je pro mě příliš brzo, všem pak trvá o dost déle se z intru vypakovat než mě. Když tam tedy já přijdu, většinou je tam 0-10 lidí. Ale má to své výhody, nemusím na nic čekat frontu a nehozí mi, že zahodím tác v tlačenici pro chleba nebo někomu za krk vyleju džus či mléko při boji o džbánky. Nicméně výběr jídla je poměrně tragický. Každý den několik druhů pidi-džemíků (několik druhů co se liší barvou, nikoliv však plastovou chutí), ve čtvrtek navíc medíky a v pátek croissanty, hohó, v pátek je luxus. Dost chlapců to řeší koupením si sklenice nutelly, já to dělám jinak. Každý večer si na večeři vezmu do kapsy jeden mazací sýr a ráno si pak můžu pomlaskávat blahem.
V půl dvanácté nám konečně dovolí jít na oběd. Není to jako u nás, že když dorazíš do jídelny jdeš si pro jídlo. Tady se čeká venku a chodí se po ročnících, takže každý den čekáme venku (v zimě to zrovna lábuž nebude) na zavolání "2de GT". Ono by bylo fajn čekat někde uvnitř, jenže si nikdy nejsme jistí časem jídla, jednou je to v 11:25, jindy o deset minut pozdějc, no a když to přošvihneš, tůůůdle, musíš čekat, než projde dlouhá řada ročníku co je zrovna na řadě. Pro přístup do jídelny na oběd je zapotřebí mít kartu (viz foto). Já, coby internátník mám přístup vždy, ti co jsou externí, si vždy musí nabít 'kredit' na jídla. V jídelně si vystojíme frontu, vezmeme předkrm, hlavní jídlo, sýr, zákusek, ovoce a chleba (ano, je tu toho hodně) a jdeme se pokusit najít místo. To občas není zrovna lehké, takže někdy jsou k vidění zoufalé postavičky potácející se jídelnou a zoufale hledající volné místo, protože je od přeplněného tácu bolí ručičky.
Na večeři se jde po 7 hodině večerní, prostě jakmile je po studijní hodině. Jelikož mezi obědem a večeří je cca 6 hodin bez jídla, většinou (vždycky!) mi kručí v žaludku. Tak mě nedávno konečně napadlo, že si ovoce z oběda můžu nechávat na odpoledne, jsem já to ale génius. Jinak jídlo probíhá stejně jako v poledne, akorát s místem je to lepší, protože jídlena je zaplněná jen lidmi z intru.
Tak, pro dnešek je s jídlem konec :-)