Leden 2010

"jus de chaussettes"

31. ledna 2010 v 19:43 | Vendy |  o kom, o čem
Moje host-rodinka si tento víkend koupila nový kávovar. Víceméně obyčejná událost. Když ho ovšem Martine poprvé zkoušela, nějak se to nepodařilo. Vytekla z toho prapodivná hnědá kapalina, která se kávě zrovna moc nepodobala. Chvíli jsme to okukovaly a pak přišly na velký problém, kávové pytlíky byly špatně koupené.
Martine, má host-mamka mě ovšem rozesmála výrokem, že to je "jus de chaussettes", ponožkový džus. Tohle spojení se mi nesmírně zalíbilo, ale rozhodně to nebylo tou pa-vůní.
Prostě, když je nějaká tekutina nevalného vzhledu a zápachu, je to ponožkový džus.

školní poctivost

18. ledna 2010 v 14:56 | Vendy |  klášterní škola
Nikdy jsem si sešity neudržovala v nějakém extrémním pořádku. Většinou se v tom dalo jakž takž vyznat a něco si z toho zopakovat, to mi bohatě stačilo. S příjezdem do Francie se ovšem můj příštup k sešitům podstatně změnil. Až na sešit na fyziku/chemii (který stejně vypadá jako jeden z nejpořádnějších sešitů mého loňského školního roku) a na angličtinu (kde je to dáno lehkým nuděním se) je to podstivost sama. Ono kdybych si ty sešity neudržovala v pořádku, rozlila bych si to u vyučujících. Všichni si tady píšou, všichni všechno zařadí do desek, nalepí do sešitu. Jak se řekne, že se jde zapisovat, všichni vytáhnout tužku.
Jakou tužku? To také určuje vyučující. Normálně se zapisuje modře či černě, když se má něco zvýraznit, písmo je červené a na opravy písemek je vyhrazená zelená. Do tohohle stylu jsem se tedy ještě nedostala. Zelenou propisku nemám a opravy písemek vesele dělám obyčejnou tužkou. Stejně tak barvu písma neměním, pouze podtrhávám. A do matiky budu dál psát obyčejnou tužkou, když se spletu, nemusím škrtat, stačí to vygumovat.
Aby nebylo možné zapomenout dělat úkoly, všichni mají školní diář. Je od září do září a píšou si tam naprosto všechno. Na tohle se ovšem navykne snadno, i když mám normální roční diář. Všechny úkoly bych si nebyla schopná zapamatovat a opisování na poslední chvíli tu není tak rozšířené jako u nás. S tím bych moc nepochodila. Už tak na mě koukají jako na blázna když si během fyziky opakuju franzouzštinu. Něco takového tu prostě skoro neexistuje.
O opisování během písemek ani nemluvím. Oni ani učitelé nepočítají s tím, že by to někdo dělal. Jistě, o testy z angličtiny do mě můj bývalý spolusedící drkal, abych mu tam aspoň těch pár chyb opravila, ale to jsou víceméně výjimky.
Nicméně, pořád není tak odsouzeníhodné něco opsat, jako třeba v USA. Podle toho co mi bráška vyprávěl.

Taková poctivost, všechny úkoly píšu...

katastrofa jménem SNÍH

16. ledna 2010 v 17:29 | Vendy |  jak se mi tu žije
Minulý víkend jsem to tu viděla podruhé. Napadlo "velké" množství sněhu. Kolem 15 cm, víc to nebylo. No a v neděli večer nastal problém s pondělní dopravou do školy. Všechny autobusy zrušeny. Já teda autobusem nejezdím, ale polovina mé třídy jo a děcka z rodinky také.
Co se mé dopravy týče, Marc v neděli odpoledne vytáhl auto a s letnímy koly se doklouzal až na 1,5 km vzdálenou hlavní silnici. Ráno to prý dojdem pěšky. Měli jsme štěstí, můj host-dědeček nandal řetězy a na silnici nás dovezl, jinak bych se musela táhnout s týdenním batohem na intr.
Ale k těm autobusům. Naprosto mě to fascinuje. Stejná situace byla už před Vánoci, ale to byl je jeden den, pak začaly prázdniny. Tento týden byly VŠECHNY školní autobusy zrušeny až do středy. Třídy se tedy opravdu zaplnily až ve čtvrtek ráno. A normální linky vyjely v pondělí odpoledne.
Oni jsou tu překvapení z pár centimetrů sněhu o kterých věděli několik dní dopředu. Koukala jsem na zprávy z Čech, 20cm v Praze, ale všechno jezdí. Sice třeba se zpožděním, ale jezdí to. Tady se o to prostě ani nepokusí a zruší to den předem.
fotka z pondělí ve škole

Uff, tak jsem se trošku odventilovala. Sice jsem se nad tím podivovala už přes týden ve škole, ale přece jen, jsou hrdí. Já taky nemám ráda "vtipné narážky" na Čechy.