jak se mi tu žije

velké (ne)oteplování

14. května 2010 v 21:24 | Vendy
Pořád se mluví o globálním oteplování, více či méně. Nebudu tady rozvíjet teorie, jestli je to opravdu tragické nebo ne, jen si tam říkám, že zrovna teď by nám přišlo vhod. Poslední dubnový týden nám tady, ve francouzském regionu Aveyron teploty vylezly přes den někam k 26°C. Díky tomu jsem se stihla i přes prvním májem vykoupat. Následující týden ovšem přišlo nemilé překvapení. Teploty během pár dnů klesly o 20°C. Vybavuji si, že jedno ráno když jsem koukala na teploměr, byly 3°C. Samozřejmost na začátku května.
snih
Nejvíc jsme to bláznivé počasí pocítili večer 5. května. Sněžilo! Večer byla fakt kosa a najednou koukáme, že to co padá nejsou kapky deště, ale bílé kousíčky. Nevěřila jsem vlastním očím. Během večera sněžit přestalo, ale kosa byla pořád. Jáké bylo ovšem mé překvapení ráno poté, když vyjdeme z intru a koukáme, že na těch stolech je opravdová lehká vrstvička sněhu. Jistě, během chvíle to ze stolů bylo pryč, o zemi ani nemluvím, tam to už nebylo vidět ani za našeho příchodu, ale stejně jsem koukala překvapeně.
Tento týden už se lehce oteplilo. Tím lehkým oteplením rozumnějtě, že přes den není Kolem 5-8°C, ale třeba až 12°C. Haha, velmi pozitivní.
Já sice jsem fanoušek spíše zimy než léta, ale říkám si, že v květnu by přeci mělo být HEZKY. Nebo aspoň teplo. A mimochodem, posledních pár dní nám tu prší a prší. 

prázdniny

27. února 2010 v 14:24 | Vendy
Možná jste o tom už slyšeli, ve Francii je pomětrně dost prázdnin. Každopádně víc než u nás. Na začátku roku jsem na to koukala s otevřenou pusou. Jaké prázdniny tu tedy mají?
1. Podzimní prázdniny (Toussaint) - 1,5 až 2 týdny. Letos to vyšlo na 1 a půl týdne a skoro všichni kolem byli rozmrzelí, jak je to krátké. Jak název napovídá, jsou na podzim kolem období dušiček. Tento podzim bylo volno od 24. října do 4. listopadu.
2. Vánoční prázdniny - asi jediné prázdniny s přibližně stejným termínem jako u nás, co byste taky chtěli měnit na Vánocích, že. Škola byla zavřená od 19. prosince do 3. ledna.
3. Zimní prázdniny - Termínem odpovídají přibližně našim jarňákům, jen netrvají jeden, ale celé dva týdny. Volno je super, ale popravdě, když nemáte co dělat, za chvíli se to omrzí. Teď mi právě tyto prázdniny končí a do té školy se normálně těším, nezvyklé. Ve škole tedy nejsme od 13. do 28. února.
4. Jarní (Velikonoční) prázdniny - Další dva týdny v období Velikonoc. Volno od 10. do 25. dubna. Hurá na lyže.
5. Letní prázdniny - Trvají také dva měsíce jako u nás, červenec a srpen. A začínají (?) na konci června, ale který den přesně nevím.
státní svátky - také tu nějaké jsou, ale přesná data si nepamatuji, nevadí. On je to stejně pokaždé jen jeden den někdy uprostřed týdne.


I když se ta délka prázdnin může zdát úžasná, což ona tedy opravdu šílená je, vyrovnává se to počtem hodin ve škole. To není můj případ, já mám rozvrh poněkud kratší než ostatní. Ale zbytek mé třídy (prvák) bývá ve škole, až na volná středeční odpoledne, skoro každý den minimálně do 4 odpoledne. Když říkám minimálně, nepřeháním, vyučování může končit nejpozději v půl 6. Pak už to záleží na nich, jak si tam vhodně najdou a navolí tři volitelné předměty týdně. Když jsou špatně navrhnuté, stává se, že čekají třeba 2 hodiny na jeden předmět.

katastrofa jménem SNÍH

16. ledna 2010 v 17:29 | Vendy
Minulý víkend jsem to tu viděla podruhé. Napadlo "velké" množství sněhu. Kolem 15 cm, víc to nebylo. No a v neděli večer nastal problém s pondělní dopravou do školy. Všechny autobusy zrušeny. Já teda autobusem nejezdím, ale polovina mé třídy jo a děcka z rodinky také.
Co se mé dopravy týče, Marc v neděli odpoledne vytáhl auto a s letnímy koly se doklouzal až na 1,5 km vzdálenou hlavní silnici. Ráno to prý dojdem pěšky. Měli jsme štěstí, můj host-dědeček nandal řetězy a na silnici nás dovezl, jinak bych se musela táhnout s týdenním batohem na intr.
Ale k těm autobusům. Naprosto mě to fascinuje. Stejná situace byla už před Vánoci, ale to byl je jeden den, pak začaly prázdniny. Tento týden byly VŠECHNY školní autobusy zrušeny až do středy. Třídy se tedy opravdu zaplnily až ve čtvrtek ráno. A normální linky vyjely v pondělí odpoledne.
Oni jsou tu překvapení z pár centimetrů sněhu o kterých věděli několik dní dopředu. Koukala jsem na zprávy z Čech, 20cm v Praze, ale všechno jezdí. Sice třeba se zpožděním, ale jezdí to. Tady se o to prostě ani nepokusí a zruší to den předem.
fotka z pondělí ve škole

Uff, tak jsem se trošku odventilovala. Sice jsem se nad tím podivovala už přes týden ve škole, ale přece jen, jsou hrdí. Já taky nemám ráda "vtipné narážky" na Čechy.

Vánoce

28. prosince 2009 v 11:30 | Vendy
Tak, a je po Vánocích. Pro mě to byly první Vánoce bez rodiny, bylo to takové, divné, zvláštní, nezvyklé... Spíš jsem se tu ale chtěla zmínit o tom, jak tady ,ve Francii ty Vánoce celkově probíhají. Nebo aspoň jak proběhly v mé host-rodině.
Poslední týden před Vánoci všichni šílí, před obchody se nedá zaparkovat a v centru města je skoro nepohnutelno. Všichni zase nechali dárky na poslední chvíli a pak mají problém to sehnat. Opravdu, já ty své téměř dokončila dva týdny předem a bylo to v pohodě, žádné větší návaly jsem v obchodech nezaznamenala.
Stromeček se zdobí předem, z domova jsem byla zvyklá, že jsme na něj navěšeli ozdůbky, čokolády a perníčky 24. ráno, tady byl ozdobený týden předem a to v mé rodině byl oproti ostatním docela pozdě.
I samotný průběh večera je trošku jiný. K večeru se sejde celá rodina a začne se aperitivem, šampaňským. K tomu se přizobávají jednohubky, sušenky a tak. Pak přijde řada na dalát a vínko, nebo nejdřív na vínko a potom na salát. Když se dojí salát, bylo mi řečno, že škeble, ústřice, jsou taková tradice, i když zrovna v mě rodině je má ráda asi je čtvrtina členů. Tak mě tedy přesvědčili, že, abych mohla říct, jestli mi to chutná nebo ne, bych měla aspoň jednu ochutnat. Dalo mi hodně práce se k tomu odhodlat. Tak škeble se pocitrónuje a odloupne, aby do pusy hezky sklouzla. Když mi tak teda sklouzla, už se jí nechtělo dál do krku. Měla jsem obavy , že se mi opravdu zvedne kufr, ale nějak se jí teda spolkla. No, nicméně, nechutná mi. Je to takové šedivé měkké něco. Pak se to ale zajídalo krevetkami, to už je jiná mňamka. Další chod byl králík a tele, s brambůrky a fazolkami. Tím jsme se přiblížili k půl 12 a už se vlastně jen čekalo, až projde Pére Noël. Děcka jsme vyhnali do druhého patra, aby mohl v klidu projít, on totiž, abyste rozumněli, nechodí nikdy před půlnocí.
Pět minut po půlnoci jsme seběhli dolů (šli jsme s host-sestřenkou a jejích přítelem v čekání příkladem) a zázrak, byly tam dárečky. Všichni byli spokojení, já si dokola prohlížela moje fotoalbum, Martine měla velkou radost z české broušené vázy a Marc se chlubil českých fotbalovým dresem.

A víte co přišlo po dárcích? Jídlo! Ještě nám zbývalo sníst dezerty. Zakončili jsme to kolem 2 hodin ráno. No a další den jsem hezky chrněla až do oběda. Ale stejně jsem pořád po té 'žranici' neměla hlad :-D.

chřipkománie

19. listopadu 2009 v 19:35 | Vendy
Všimla jsem si toho hned při nástupu do školy. Všichni tu mají strach z mexické/prasečí/H1N1/A chřipky. Přišlo mi to divné. Jasně, u nás se o tom také mluvilo, ale ne v takovém množství. Tady všichni opakují, jak je to nebezpečně a že ve světě a ve Francii je to hotová pandemie. Nevím co na tom je pravdy, nějaká čísla jsem nezkoumala už hodně dlouho. Ale čím si jistá jsem je to, že pokud tady někdo tu obávanou "la grippe A" opravdu má, dost často o tom ani vědět nemusí. Testy prý stojí okolo 200€, no kdo by to chtěl platit. Navíc mám pořád na paměti slova rodičů, že to vlastně není o nic moc horší chřipka než ta naše "normální". Jen je to něco nového. Nicméně nám na začátku roku všem strčili do ruky letáčky, jak si máme po použití záchodu a před jídlem umývat ručičky a po použití papírového kapesníku ho vyhodit do koše (kdyby vás to někoho napadlo, hlavně si ho nepřipíchávejte na nástěnku). Přišlo mi to jako rady docela zbytečné, ruce si myji automaticky a papíráky vyhazuji, no a že nemám prskat na ostatní, to mi slušné vychování nedovolí. Tak jsem pořád nezjistila, co je v těch radách tak průlomového, že z nich jsou i plakáty ve škole.


Vlevo je obyč chřipka a vpravo
ta A.


Po nějaké době přišel podzim, tradiční období nastydnutí a také chřipek. Dokonce i já, téměř pořád zdravá, jsem jednu malou někde ulovila. V pátek jsme se ve třídě smáli, že v pondělí nás bude 5 (v pátek nás bylo 16). Počtem jsme se netrefili, ale rozhodně těch lidí bylo hodně, včetně mě. V úterý to byla čtvrtina, třetina (?) školy. Takže hurááá, máme chřipkové prázdniny. Tvrdili, že z jiných důvodů než je chřipka A školu nezavřou. Ne? A co teď? Nikdo vlastně ani neví, jestli to bylo z důvodu přehnaných absencí, nebo jestli někdo fakt tu mexickou chřipku dostal. Každopádně škola se otevírá v pondělí a už nám nic nepomůže se jí vyhnout. Možná.
Co takhle epidemie angíny????

dobrou chut'

10. října 2009 v 17:24 | Vendy
Musím se přece taky zmínit o jedné z mých vášní, o jídle. Co se množství týče, rozhodně si nemůžu stěžovat, ve škole je toho habafuk a když jsem s rodinkou taky. Jediný problém mám s časem kdy se tady jí. Tak třeba ve škole, snídaně je kolem půl osmé, od té doby až do půl jedné nic, něco jako svačinovou velkou přestávku tady neznají, pak je večeře, v sedm večer, což znamená cca 6 hodin bez jídla. Už jsem si tedy navykla, že pokud si nechci každý den něco kupovat nebo být příšerně hladová, musím na obědě uzmout alespoň nějaké to jablko nebo banán, to mě zachraňuje od vyhladovění.
Když jsem doma, je to v pohodě, jak na mě přijde hlad, něco si můžu vzít, i když občas je s tím taky problém, protože lednice je v podobném stavu jako u nás doma, jenže doma máme ňamkové džemy, medík, burákové máslo apod. Tady jsem burákové máslo už dojedla a ještě není nové, med doma nemají (musím si o něj říct, vždycky na to zapomenu) a džem je buď moc sladký nebo fíkový a já fíky zrovna nemusím. Jak se mi tady stýská po mých (a máminých a babiččiných) višňových, rybízových a meruňkových džemech...
Teď ale co se tady jí. Obecně jsou v oblibě hodně rybky a různé jiné vodní potvory. Mohla bych to taky říct tak, že Mímoš by se tady asi moc nenajedl, protože zeleniny je tu taky hodně. Ze tří čtvrtin jsem zatím jedla věci, které jsem nikdy dřív neochutnala. Mušle (slávky) jsem měla už dvakrát, chutná mi to jako taková trošku horší mořská ryba, dá se to normálně jíst, ale k vybraným pochoutkám si to nezařadím. O ostatním se ani nedá říct, že bych to jedla poprvé, jenom je to vždycky připravené jinak, takže i obyčejné pečené kuře s brambory mi chutná jinak.
Ale když to vezmu obecně a kolem dokola, chutná mi tu. :-)

zmatky s bydlenim

6. října 2009 v 13:33 | Vendy
Jak tady teda pred vikend vegetuji? Zatim jsem v rodine Verdu bydlici primo v Rodez, asi dve az tri minuty chuze ze skoly.
Proc zatim?
Protoze vzato ciste teoreticky, je to pouze moje docasna rodina. Ja osobne doufam, ze se stehovat nebudu, jsem u nich spokojena, ale kdovi jak to bude.
Moje puvodni rodina, kterou ja neznam, mela jakysi probles s mym prijetim, nejak jim nevychazelo stehovani, ci co. Tak se do toho vlozila jista pani z organizace Nacel (te organizace, co mi to zarizovala), ktera sice loni ve skole pracovala a starala se o zahranicni studenty, nicmene letos uz tady neni. Tato pani teda zasla za svoji dobrou kamaradkou Laurence, moji host-mamkou, ze ma velky problem, protoze nema kde ubytovat jednu ceskou studentku, rozumej me. Laurence se ze dne na den musela rozhodnout (bylo to nekdy v cervnu), nastesti se rozhodla tak, ze me tedy berou. Nicmene ji pry bylo receno, ze je to pouze docasne, na zari. V tom pripade se musim smat, uz je rijen. Zmenou rodiny se ma momentalne zabyvat skola, nastesti to tak moc nevypada, takze porad doufam, ze se opravdu nebudu muset stehovat, jenze jeden nikdy nevi. Jako priklad muzu vzit Jasmine, nasi milou Indonesanku, mela stejny problem s rodinou jako ja, nasli ji ovsem rodinu novou (o tom pribehu nekdy jindy) a oznamili ji ve ctvrtek, ze se v sobotu stehuje.
V tomhle smeru nase mila agentura ponekud selhala. Ani ja, ani Jasmine jsme o tomto problemu nevedeli. Jasmine to nevedela vubec, me to rekla Laurence, kdyz jsem si s ni pred prijezdem psala. Proc o tom Nacel nikomu nic nerekl? Ptala jsem se na ceske agenture, CCI, "proc o tom sakra nic nevim?" a bylo mi receno, ze je to z jednoho prosteho duvodu, oni take nic nevedi. Chybu hledejme tudiz u Nacel.
Kdyz jsem toto tema resila s Laurence, rikala mi, ze podobny problem maji kazdy rok, ale ze to vzdycky funguje, protoze pokazde najdou nekoho, jako jsou oni. Bohudik. Ona sama mi rikala, ze nema zadny problem s tim, jestli u nich budu mesic nebo pul roku, pripadne celou dobu, jsem pry nekonfliktni a prizpusobiva, to me tesi. Nicmene me trochu zarazi ta situace jako takova.
Tak jen budu doufat, ze se nebudu muset stehovat. Ja se NECHCI stehovat.
 
 

Reklama